Aktualności


      W dniach 13 – 15 października 2018 roku odbyła się XVI Konferencja REHA FOR THE BLIND IN POLAND. Wydarzenie było miejscem pierwszej prezentacji inteligentnego głośnika TONOS.

      13 i 15 października głośnik TONOS został zaprezentowany w Centrum Nauki Kopernik w ramach Wystawy Nowoczesnych Technologii na I piętrze, na stoisku Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi Stowarzyszenie.

      Na stoisku pokazaliśmy lampy firmy Lena Lighting S.A. – polskiego producenta oświetlenia LED. Prezentowane oświetlenie zostało wysoko ocenione przez odwiedzających, podkreślono ich użyteczność w życiu osób słabowidzących. Natężenie i barwę światła można dopasować do potrzeb wynikających z uszkodzenia narządu wzroku, w taki sposób by jak najefektywniej wykorzystać resztki widzenia.

     Podczas wystawy zaprezentowaliśmy także słuchawki bezprzewodowe firmy Axtel Sp.z o.o. Sp.k. Mają one zastosowanie w Call Center, równie dobrze mogą być używane przez osoby niewidome i słabowidzące w życiu prywatnym. Można je sparować jednocześnie z komputerem, telefonem stacjonarnym i smartfonem. Dzięki takiej funkcjonalności użytkownik może prowadzić rozmowę telefoniczną i jednocześnie odbierać informacje z komputera.

      Demonstrowano znaczniki systemu Totupoint. Znaczniki są przeznaczone do znakowania przestrzeni. Poprzez aplikację, którą należy pobrać na smartfona informują użytkownika za pomocą komunikatu głosowego o nazwie budynku lub pomieszczenia. Za pomocą znacznika można przekazać informację o umeblowaniu pomieszczenia.

      14 października uczestnicy Konferencji spotkali się w Laskach pod Warszawą, gdzie zwiedzali Ośrodek, brali udział w przygotowanych dla nich atrakcjach technologicznych, sprawnościowych i kulturalnych. W Domu Przyjaciół im. Henryka Ruszczyca brali udział w pokazach funkcjonalności inteligentnego głośnika TONOS. W tym celu został przygotowany salon pokazowy, gdzie pokazano funkcjonalności inteligentnego domu i audio urządzenia. Pokazy odbywały się w 50-osobowych grupach, każdy trwał około 30 minut.

      Inteligentny głośnik TONOS zyskał aprobatę oglądających. Oglądający zadawali pytania, oglądali urządzenie, wydawali polecenia głosowe. TONOS otrzymał nagrodę IDOL w kategorii Produkt Roku. Nagroda ta jest przyznawana przez odwiedzających wystawę.