Inteligentny dom


Inteligentny dom to przestrzeń w obrębie, której zainstalowane są nowoczesne systemy podnoszące wygodę użytkowania, zwiększające bezpieczeństwo oraz pozwalające na ograniczenie zużycia energii.

Koncepcja inteligentnego domu pojawiła się na przełomie lat 70 i 80 ubiegłego stulecia w Stanach Zjednoczonych w sektorze przemysłowym. Wypracowane rozwiązania pozwoliły na budowanie systemów zarządzających domami prywatnymi.

Jedną z najbardziej znanych funkcjonalności inteligentnego domu jest system symulacji obecności domowników. Polega on na włączaniu i wyłączaniu oświetlenia odtwarzaniu ulubionej muzyki, włączaniu odbiorników radiowych i telewizyjnych, aby w ten sposób przekonać nieproszonych gości, że mieszkańcy są w domu.

Ostatnie lata przyniosły wzrost zainteresowania koncepcją inteligentnego domu. Producenci elektroniki dostarczyli na rynek szereg produktów umożliwiających w prosty sposób realizację idei inteligentnego domu. Tworzenie takiego domu przypomina trochę układanie klocków lego. Naszymi klockami są: inteligentne żarówki, inteligentne gniazdka, czujniki ruchu, temperatury, termostaty, zamki włączniki i wiele innych elementów. Jedynym ograniczeniem może być nasza wyobraźnia. Wiele z pośród proponowanych rozwiązań jest tak przygotowanych, że do ich instalacji i konfiguracji nie jest potrzebna specjalistyczna wiedza.